Co je to komunita, komunitní sociální práce?
“Za komunitu považujeme určitou skupinu lidí, která obývá stejné, jasně vymezené místo (obyvatelé jednoho vchodu, domu, ulice), lokalitu a existují mezi nimi vzájemné sociální vazby (pozitivní, negativní) a případně je spojuje určitý společný znak, např.: věk, pohlaví, sociální status..”
L. Schuringa, Comunity work and Roma inclusion
Komunitní sociální práce
- Je jednou z hlavních metod sociální práce
- Zaměřuje se na práci se skupinou
- Řeší problémy, které jsou pro všechny členy společné
- Učí obyvatele vyloučených lokalit spojit své síly a proměnit své životní podmínky k lepšímu
- Cílem je zapojení všech stran:
- obyvatel komunity
- sousedů
- nebližšího okolí
- místních institucí
- organizací
Cíl komunitní sociální práce
- Aktivizace a zplnomocnění obyvatel
- Kompetentní komunita – uvědomění a formulace svých potřeb a cílů, následně na nich společnými silami pracovat
- Samostatné pokračování obyvatel v zavedených aktivitách i po skončení projektu
- Zažít si pocit úspěchu a vlastní síly
- Zlepšení vzájemných vztahů mezi obyvateli
- Zlepšení vnímání obyvatel ubytovny veřejností
Rok 2016 Opava
V roce 2016 jsme začali v Opavě s realizací komunitní práce v rámci projektu s názvem “Společnou cestou”, který podpořil Úřad vlády ČR a Nadace Via. Lokalitou vhodnou pro komunitní práci se stala ubytovna, jež je v majetku Statutárního města Opavy. V této lokalitě je soustředěno velké množství rodin ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, převážně však komunita romská.
Díky pravidelným setkáním pracovníků Eurotopie s místními obyvateli bylo možné jasně formulovat přání a potřeby, které obyvatelé ubytovny mají. Mezi stěžejní témata patřilo zvelebení společných prostor a volnočasové aktivity pro rodiče a jejich děti.
Vzhledem k tomu, že místní komunita nemá jednoho vyhraněného vůdce, vůdčí osobností se stal obvykle nejaktivnější a nejkomunikativnější člověk v patře ubytovny, který zaktivizoval ostatní obyvatele na daném patře. První společnou tvořivou aktivitou, která proběhla, byla výmalba společných prostor.
Výborná byla spolupráce s Magistrátem města Opavy, který zajistil výměnu stávajícího osvětlení, zásuvek a vypínačů. Odměnou pro obyvatele za dobře odvedenou práci bylo namontování dveří a nových zvonků, což umožňuje více soukromí, bezpečí a lepší údržbu chodeb. Poslední akcí, která v tomto roce proběhla, byly předvánoční dílničky, kde měli obyvatelé – dospělí i děti – možnost vytvořit si adventní vazby či věnce a proběhla Mikulášská nadílka.
» Komunitní práce v Opavě v roce 2016
Rok 2017 Opava
Pokračujeme v realizaci komunitní práce v rámci projektu s názvem “Společnou cestou II”, který podpořil Úřad vlády ČR a Globus v rámci programu Globus Lepší svět 2017. Lokalitou zůstává ubytovna, jež je v majetku Statutárního města Opavy. V této lokalitě je soustředěno velké množství rodin ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, převážně však komunita romská.
» Pokračujeme v úspěšném projektu KOMUNITNÍ PRÁCE v Opavě
Rok 2017 Krnov
V roce 2017 jsme začali také v Krnově s realizací komunitní práce v rámci projektu s názvem “Místo, kde žijeme”, který podpořil Úřad vlády ČR. Lokalitou vhodnou pro komunitní práci se stala sociálně vyloučená lokalita na ulicích Alšova, Vrchlického, Mánesova. V této lokalitě je soustředěno velké množství rodin ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, převážně však komunita romská.
Chceme navázat na spolupráci s obyvateli, kteří dosud využívali služeb Terénního programu.
Cílem projektu je přispívat k vytvoření kompetentní komunity obyvatel, která si bude uvědomovat a formulovat své potřeby, cíle a následně na nich společnými silami pracovat.
Rok 2018
Projekt s názvem “Společnou cestou” realizuje naše organizace prostřednictvím komunitních pracovníků v Opavě a Krnově již od roku 2016. V roce 2018 byl Projekt “Společnou cestou III” určen pro sociokulturně znevýhodněné rodiny, které žijí v sociálně vyloučených lokalitách těchto měst.
Cílem komunitní práce je přispět k aktivizaci a zplnomocnění obyvatel, aby vytvořili komunitu, která si dokáže uvědomit a zformulovat své potřeby a cíle, a také spojit své síly pro jejich naplnění. Komunitní pracovnice pomáhají prostřednictvím komunitní práce obyvatelům změnit okolnosti jejich života a zažít pocit úspěchu. Během činností se zlepšuje také komunikace a mezilidské vztahy nejen mezi obyvateli lokality ale také vztahy s širokou veřejností. Dochází tak k vytvoření skupinové identity.
» Komunitní práce v Opavě 2018
» Komunitní práce v Krnově 2018
Rok 2019
» Komunitní práce v Krnově 2019
» Komunitní práce v Opavě 2019
Rok 2020
» Mikulášská nadílka v Opavě na Cukrovaru
» Je komunitní práce přínosem?
» V komunitní práci pokračujeme i v roce 2020
Rok 2021
Komunitní práce v Opavě a v Krnově 2021
Kontakty:
OPAVA
Mgr. Eva Grydilová, DiS.
E-mail: eva.grydilova@eurotopia.cz
Tel.: 731 613 482
KRNOV
Petra Svobodová
E-mail: petra.svobodova@eurotopia.cz
Tel.: 603 826 672